|
nézzük a színeket egyesével:
Kezdjük a szürkével, vagyis a standarddal, hiszen minden csini ilyennek indult. A standard színgén elnyomja a recesszív géneket, ezért van nagy betűvel írva, viszont a standard gént elnyomják a domináns színgének! A standard színmódosító recesszív. Egy standard állat „géntérképe”: SS xx (illetve hordozhat recesszív színt: Sv xx, Sc xx stb.) A standard állat hasa hófehér, a hátán a szőre 3színű. Lehet egészen világos vagy akár szinte fekete is, a felső fátyolrétegtől függően.
A második leggyakoribb szín a fekete: ezt a velvet gén okozza. A velvet állatnak a feje és a háta sötétebb, mint az oldala, és ezeken a részeken csak 2 színű a szőre – hiányzik a szalag. A „velvetség” biztos ismertetőjele a „kesztyű”: az állat kézfején egy sötétebb csík. Ezen kívül a fülük körül van egy világos gyűrű. A black velvet csin: SS Vx. A velvet állat mindig heterozigóta, tehát csak az egyik allél velvet, duplán (SS VV) ugyanis halálos – ezért veszélyes két velvet állatot párosítani, a kölykök 25%-a meghal, halva születik, vagy meg sem születik (ez az anyára is veszélyes). Kombinálható azonban bármilyen más színnel, és akkor az eredeti színben feltűnik a Velvet mintázat. Ezeket TOV (Touch Of Velvet) csineknek nevezik. Pl.: TOV White, TOV ebony.
Néha vannak kivételek ebben az elnevezésben: Pl. nem hetero TOV bézs, hanem Barna (Brown) Velvet, nem homo TOV bézs, hanem (Beige) Bézs Velvet. Van, hogy egy szín több néven is fut: Black-White Cross = TOV White, Ultra Ibolya (Violet) = TOV Ibolya (Violet).
Egyre több a bézs csincsilla. A recesszív bézs génnel itt most nem foglalkoznék – ugyanúgy működik mint a Kék (Sapphire) vagy az Ibolya (Violet). A domináns bézs gén az eumelanin visszaszorulását okozza, tehát kivilágosodik az állat. Lehet heterozigóta: BS xx, ekkor az állat színe egészen sötét bézstől világos bézsig változik, a szeme piros, a fülei rózsaszínűek. A szín sötétsége a standard alléltől függ – hiába recesszív a standard gén a bézshez képest, valamilyen hatása mégis van a színre! A bézs lehet homozigóta is, tehát azonos a két allél: BB xx. Ekkor az állat egészen világos, szinte fehér, füle továbbra is rózsaszín, szeme piros, de jellegzetesen van benne egy kékes gyűrű. A bézs szín párosulhat velvet génnel. Ekkor a bézs állat háta sötétebb lesz, és csak 2 színű a szőr, megjelenik a kesztyű, és a fül körül a gyűrű. A homozigóta bézs velvet (BB Vx) neve Bézs (Beige) Velvet, a heterozigóta bézs-velvet (BS Vx) neve Barna (Brown) Velvet. Utóbbi "sötétsége" megint a standard géntől függ.
Szintén egyre gyakoribb a fehér (White) szín. A fehér színgénhez (W) kapcsolódik egy módosító gén, ami mozaikságot, foltosságot (F) okoz. Szinte mindig öröklődik a fehér génnel együtt, ezért nagyon ritkák pl az igazi Wilson (White) Fehér csinek. A Wilson White géntérképe: WS xx. Ennél sokkal gyakoribb a mozaik: WS xF. A fehér színgénről jó tudni, hogy mint a velvet, ez is csak heterozigóta lehet, duplán halálos, tehát veszélyes fehér csineket párosítani. A wilson white csin szőre mindenhol hófehér, a szeme fekete, a füle szürke. A mozaik csin fehér szőrében szürke foltok vannak.
Létezik még platina és ezüst állat (WS xx vagy WS Vx) : a fátyolréteg szürke v fekete, az alsó zóna fehér /platina/ vagy szürke /ezüst/.(Velvetnél nincs szalag!) Mivel két allél van a színódosító-génhelyen, ezért lehet platina-mozaik és ezüst-mozaik állat is: WS VF, WS xF. Fehéret bézzsel párosítva Rózsaszín (Pink) White-ot kapunk: fehér szőr, piros szem (néha kék gyűrűvel) rózsaszín fülek. Ahogy a Wilson White, úgy ez is ritka, mivel a fehérrel együtt gyakran öröklődik a mozaik-gén, ezért gyakoribb a bézs-mozaik, csak gyakran nagyon kevés, vagy nagyon világos folt van rajta.
Ibolya (Violet),Kék (Sapphire), recesszív bézs: csak homozigóták lehetnek – vv xx, ss xx, bb xx. Kék: kékesszürke szőr (3színű), fehér has, fekete vagy sötétkék szemek, kékesszürke fülek. Ibolya: lilásszürkében u.az mint a zafír…Recesszív bézs: olyan mint a homobézs, csak fekete a szeme. Lehetnek velvetek – sötétebb hát, csak 2 színű szőr, fül körül gyűrű, stb. Az Ibolya allél bézzsel, fehérrel vagy zafírral párosulva látszik, lilássá teszi a színt – a koronaszőrök lesznek lilák. (Bv xx, Wv xx, sv xx). A bézs-ibolya kombináció a lila.
Faszén (Charcoal) csincsilla: cc cc – csak homozigóta lehet. Antracitszürke szőre lesz, a pocija is színes, és csak 2 színű a szőre. Lehet, hogy csak a módosítógén Charcoal, pl cB cc – bézs mindenhol, a pocija is, vagy ss cc, zafír mindenhol (2színű szőrszálak). Esetleg lehet benne velvet gén: cc cV, ekkor a háta sötétebb, a hasa ugyanúgy szürke, a kesztyű és fül körüli gyűrű is megvan.
A homo Ében (Ebony) állat (EE EE) teljesen fekete, a hasa is, és csak 2 színű a szőre. A hetero ebony (ES Ex, EE xx) háta fekete/sötétszürke, a hasa valamivel világosabb (de nem fehér!), a szőre 2színű.
Bézzsel kombinálva igazán barna csineket kapunk. EB EE: a legsötétebb lehetőség. Az elnevezése Csokoládé (Chocholat). Nagyon ritka, és iszonyú drága. EB Ex: ő a Tan csincsilla. Szine különböző árnyalatú lehet (attól függ mennyire "sűrű" benne az ebony, és milyen sötét a standard): light tan, medium tan és dark tan. BBEE: picit sötétebb, mint egy homo bézs csin, és a hasa is szines. Ő az ún. Blond - Ebony. (szőke csini ) BBEx: Nagyon világos csin. Nem mindig van külön elnevezés rá (csak simán Light Tan-nak hívják), de egyes országokban Pastel-nek nevezik (más országokban ez a név a faszén-bézs kombinációt jelöli).
Más színekkel kombinálva az Ébent-t az eredetinél többnyire sötétebb árnyalatokat kapunk mindig (!) színes hassal. Ilyenkor az eredeti szín neve mellé egy Wrap azaz Solid (gyenge)szócska kerül. Pl.: Solid Violet vagy Violet Wrap.
forrás: Magyar Csincsilla klub
www.chinchillas.sokoldal.hu
Tetszett ez az oldal? Mutasd meg az ismerőseidnek is!
|